Чи знаєте ви, що рослина для здорового розвитку та росту потребує близько 20-ти елементів живлення?
- вуглець (C), водень (H) і кисень (O) засвоюються з повітря і води;
- макро та мезоелементи: азот (N), фосфор (P), калій (K), кальцій (Ca), магній (Mg) і сірка (S), потрібні рослинам у великих кількостях.
- мікроелементи, яких рослини потребують у невеликих кількостях. До основних мікроелементів належать бор (B), хлор (Cl), мідь (Cu), залізо (Fe), марганець (Mn), натрій (Na), цинк (Zn), молібден (Mo) та нікель (Ni);
Існують також мікроелементи, наприклад кремній (Si) і кобальт (Co), які є особливо важливими для певних культур. Наприклад, кобальт необхідний для фіксації азоту у бобових. Було виявлено, що кремній, накопичений в клітинних стінках, покращує стійкість рослин до посухи і підвищує стійкість до шкідників і грибкових інфекцій.
Ось перелік необхідних і корисних елементів , що відіграють у рості та розвитку рослин важливе місце.
Макроелементи
є основним компонентом білків, гормонів, хлорофілу, вітамінів і ферментів, необхідних для життя рослин. Азотистий обмін є основним фактором росту стебел і листя (вегетативний ріст). Надлишок азоту може затримати цвітіння і плодоношення. Недостача азоту може знизити рівень врожайності, викликати пожовтіння листя.
необхідний для проростання насіння, фотосинтезу, утворення білка і обміну речовин в рослинах. Це важливо для формування квітів і плодів. Низький pH (<4) призводить до того, що фосфат хімічно блокується в органічних грунтах. Симптомами дефіциту є пурпурний колір стебла і листя; дозрівання і зростання затримуються. Може спостерігатися передчасне опадання квітів і плодів. Вносити фосфор потрібно близько до коренів, щоб рослина могла його засвоювати і використати.
необхідний для утворення цукрів, крохмалю, вуглеводів, синтезу білка і ділення клітин в коренях і інших частинах рослини. Допомагає регулювати водний баланс, покращує жорсткість і морозостійкість стебла, покращує смакові якості плодових і овочевих культур. Недостаток калію призводить до зниження врожайності. Спостерігається плямистість або скручення листя.
є структурним компонентом амінокислот, білків, вітамінів і ферментів і необхідна для виробництва хлорофілу. Недостаток проявляється у вигляді світло-зеленого кольору листя.
є критичним структурним компонентом молекули хлорофілу і необхідний для функціонування рослинних ферментів для виробництва вуглеводів, цукрів і жирів. Він використовується для формування плодів і горіхів і необхідний для проростання насіння. Дефіцитні рослини виглядають хлоротичними, проявляються міжжилковий хлороз більш старого листя.
активує ферменти, є структурним компонентом клітинних стінок, впливає на рух води в клітинах і необхідний для росту і ділення клітин. Деякі рослини повинні мати кальцій для поглинання азоту та інших мінералів. Кальцій легко вилуговується. Дефіцит викликає затримку росту у стебел, квітів і коренів. Симптоми варіюються від спотвореного новоутворення до чорних плям на листках і плодах.
Мікроелементи
необхідне для багатьох ферментних функцій і як каталізатор для синтезу хлорофілу. Це важливо для молодих зростаючих частин рослин. Нестача проявляється блідим коліром молодого листя молодого з подальшим пожовтінням. Залізо втрачається при вилуговування і утримується в нижніх частинах структури грунту. В умовах високого pH (лужного) залізо стає недоступним для рослин. Коли грунту є лужними, залізо може бути достатньо, але воно недоступно для рослин.
бере участь в ферментативній активності для фотосинтезу, дихання і метаболізму азоту. Дефіцит в молодому листі схожий на дефіцит заліза. На пізніх стадіях світло-зелені частини стають білими, а листя опадає. Поруч з жилками можуть з'явитися коричневі, чорні або сірі плями. На нейтральних або лужних грунтах рослини часто виявляють симптоми дефіциту.
необхідний для формування клітинної стінки, цілісності мембрани, засвоєння кальцію та допомагає в переміщенні цукрів. Бор впливає як мінімум на 16 функцій у рослин. Ці функції включають цвітіння, проростання пилку, плодоношення, поділ клітин, рух гормонів. Бор повинен бути доступний протягом усього життя рослини. Він не переміщається і легко вимивається з грунтів. Дефіцит бору добре проявляється на плодах, бульбах і корінні, які при цьому знебарвлюються, розтріскуються і покриваються коричневими плямами. Важливо застосовувати борвмісні добрива на борофільних культурах (соняшник, ріпак).
є компонентом ферментів, включаючи ауксини (гормони росту рослин). Це важливо для вуглеводного обміну, синтезу білка і подовження міжвузля (зростання стовбура). Дефіцитні рослини мають плямисті листя з неправильними хлоротичними ділянками. Дефіцит цинку призводить до дефіциту заліза, викликаючи аналогічні симптоми. Дефіцит виникає на еродованих землях і найменш доступний в діапазоні рН від 5,5 до 7,0.
концентрується в коренях рослин і грає роль в азотистому обміні. Мідь є компонентом декількох ферментів і може бути частиною ферментних систем, в яких використовуються вуглеводи і білки. Дифіцит призводять до відмирання кінчиків пагонів, а на термінальних листках з'являються коричневі плями. Мідь тісно пов'язана з органічними речовинами.
є структурним компонентом ферменту, який відновлює нітрати до аміаку. Без цього синтез білків блокується і зростання рослин припиняється. Кореневі бульбочкові (азотфиксирующие) бактерії також мають потребу в цьому елементі. Насіння можуть утворюватися в повному обсязі, а дефіцит азоту може виникнути, якщо рослинам не вистачає молібдену. Ознаками нестачі є блідо-зелене листя з закругленими або чашоподібними краями.
бере участь в осмосі (рух води або розчинених речовин в клітинах), іонному балансі, необхідному рослинам для засвоєння мінеральних елементів і в фотосинтезі. Симптоми дефіциту включають в'янення, коротке коріння, хлороз (пожовтіння). Запах у деяких рослин може бути зменшений. Хлорид, іонна форма хлору, використовувана рослинами, зазвичай знаходиться в розчинних формах і втрачається при вилуговуванні. Деякі рослини можуть проявляти ознаки токсичності, якщо рівень дуже високий.
необхідний для поглинання заліза. Насіння потребують цей елемент для проростання. Якщо є дефіцит нікелю, рослини можуть не дати життєздатного насіння.
бере участь в осмотичному (рух води) і іонному балансі у рослин.
необхідний для фіксації азоту в бобових культур. Дефіцит може спричинити дефіцит азоту.
є компонентом клітинних стінок. Кремній значно підвищує стійкість рослин до тепла і посухи. Позакореневе підживлення кремнієвими добривами сприяло зменшенню популяцій попелиці на польових культурах. Випробування також показали, що кремній може відкладатися рослинами в місці зараження грибковими хворобами.
Коментарі
Дописати коментар