ВАПНЯНІ ДОБРИВА ТА ЇХ ПРАВИЛЬНЕ ЗАСТОСУВАННЯ
Вапняні добрива поділяють на три групи:
- промислового виробництва (отриму ють розмелюванням твердих карбонатних порід, наприклад вапнякове і доломіто ве борошно);
- відходи промисловості, які мають високий вміст вапна (металургійні шлаки, цементний пил, дефекат, сланцева зола та ін.);
- місцеві добрива з пухких (м’яких) карбонатних порід (туф, гажа, мергель та ін.), які зазвичай не потребують розмелювання.
Тверді карбонатні породи залежно від вмісту кальцію і магнію називають вапняками (50-55 % СаО і до 1 % Мg0), доломітизованими вапняками (40-55 % СаО і до 9 % Мg0) та доломітами (25-32 % СаО і до 14-20 % Мg0). За вмістом до 5 % домішок (глина, пісок та ін.) породу називають чистою.
Найм’якішою із твердих порід є крейда, яка містить до 55 % СаО і лише до 0,6 % Мg0. Вона легко розмелюється, тому трохи ефективніша порівняно із вапняком, особливо у перший рік внесення.
Якість вапняних добрив оцінюють не лише за вмістом сполук, які нейтралі зують кислотність ґрунту, а й за тониною (тонкістю) помелу.
Вапняне борошно отримують розмелюванням вапняків. У воді воно важко розчинне, тому ефективність його значно залежить від тонини помелу.
Вапняне борошно має містити карбонатів кальцію і магнію у перерахунку на СаС03 не менш як 85 %; вологість - не менш як 2 %; вміст часточок розміром 0,25 - не менш як 60 %; понад 1 мм - не більш як 10 %. За дією на властивості ґрунту і врожай сільськогосподарських культур на ґрунтах, добре забезпечених магнієм, воно наближається до доломітового борошна.
Доломітове борошно отримують розмелюванням доломіту, який має містити карбонатів кальцію і магнію в перерахунку на СаС03 – 80-110 %. Це досить цінне вапняне добриво для багатьох сільськогосподарських культур - буряку, картоплі, льону, конюшини, люцерни, гречки, моркви, цибулі та ін. Особливо ефективне доломітове борошно на бідних на магній піщаних і супіщаних ґрунтах. При внесенні повної норми доломітового борошна негативний вплив вапнування на картоплю і льон відсутній або значно менший, ніж при внесенні повної норми інших вапняних добрив.
Гіпс сиромелений (СаS04 * 2Н20) - сірий або білий порошок, який містить73 % СаS04.
Що це дає:
Застосування на кислих грунтах вапняних добрив, дозволить поліпшити живильне середовище для рослин такими елементами, як:
· азот;
· магній;
· кальцій;
· фосфор та інші.
Використання вапняних добрив
Завдяки їм кореневища стають потужними. Саме по собі вапнування не відбувається, тому необхідно докласти певні зусилля і дотримати ряд умов.
- Проводити вапнування необхідно не менше одного разу на 5-6 років. Найкращим періодом для проведення подібної процедури є осінь і весна. Добрива і хімічні процеси, що відбуваються в грунті, змінюють кислотність середовища, але після закінчення терміну порядку 5-6 років, все приходить до початкового результату, тому вапнування треба повторити знову.
- Благотворну дію вапнування для багатьох рослин найкраще проявляється при певному співвідношенні компонентів. Наприклад: вбирний комплекс (поєднання кальцію і магнію), повинен бути еквівалентним таким розрахунком, 100 частин кальцію + 40-80 частин магнію. Це ідеальний варіант, хоча і при іншому співвідношенні рослини цілком можуть розвиватися.
Ефект від вапняного добрива буде набагато більшим, якщо поєднувати його з мінеральними і органічними сполуками:
- гній;
- борні і мідні добрива;
- суперфосфати;
- калійні, кобальтові та бактеріальні добрива
В статті використано реальні данні з наукового дослідження на замовлення Кам'янець-Подільського ПАТ "ГІПСОВИК"«Еколого-агротехнічне обґрунтування використання природних руд для покращення властивостей, збільшення вмісту поживних речовин в грунті підвищення продуктивності сільськогосподарських культур», ПДАТУ, 2014 та з http://svoimirukami.com.ua/vapnuvannya-gruntu-koly-vapnuvaty-navesni-chy-voseny.html
Замовити продукцію ПАТ "ГІПСОВИК" та проконсультуватись можна за телефоном: 050 328 64 14. Більше інформації: http://gipsovik.com.ua
Ми в соціальних мережах:
сторінка підприємства https://www.facebook.com/gipsovik/
група "Мінеральні добрива" https://www.facebook.com/groups/172585826654387/
https://plus.google.com/communities/108569369392949927392
https://twitter.com/IrinaGipsovik
https://gipsovik.blogspot.com
https://vilnalibera.livejournal.com
Коментарі
Дописати коментар