Вапняк, що зводить міста і годує. Правда про екологію і "черепашко-кораловий пісок"
З давніх-давен людина знаходиться у постійному активному прагненні покращення власного життя. Логічно, що це її спонукало навчитись видобувати і обробляти майже усе, що подарувала природа. Далі говоритимемо про вапняк, який останнім часом здивований😀 закидами окремих людей щодо його неекологічності. Адже вапняк і є частиною екосистеми, коштовною породою, що оточує нас.
Наші домівки, дороги, огорожі, рідний, прекрасний Смотрицький каньйон, - усюди він, - вапняк :-)
Важко повірити, але вапняк дуже смакує і просто незамінний в раціоні харчування птиці й тварин.
- То ми ще його й їмо?
- Виходить, що так :-)
✅Що ж він таке?
Вапняк - це вапниста порода, що містить у собі більше ніж 50 відсотків вуглекислого кальцію. Вона сформувалась дуже давно внаслідок різноманітних процесів. Морські молюски і коралові поліпи, витягуючи з води вуглекислий кальцій, залишали по собі черепашки, кості та скелетоподібні останки. Американська енциклопедія “World Book Encyclopedia” (https://www.worldbook.com/) зазначає: «Більшість пластів вапняка у всіх частинах землі колись була черепашковим або кораловим піском та мулом». Вапняк формується внаслідок виділення вуглекислого кальцію при випаровуванні води. Зміщення пластів земної кори спричинили те, що частина суші, що колись знаходились під водою, піднялась вище її рівня .
Крейда, що складається з мікроскопічних скелетиків морських мікроорганізмів - вапняк. Мармур також - вапняк. Цікаво, що для формування мармуру, необхідно, аби поклади вапняку піддавались дії тепла та тиску впродовж досить довгого періоду. Багато знаменитих печер, в тому числі і у нашій місцевості, мають чудові вапнякові сталактити і сталагміти, що сформувались внаслідок скапування води, насиченої вуглекислим кальцієм.
✅Як добувають.
Вже не використовується важка ручна праця робітників у кар'єрах. Нині майже усе механізовано.
Але робота у кар'єрі завжди пов'язана з ризиками.
Для того щоб видобути високоякісну породу - використовують вибухівку. Вибухи проводять фахівці, котрі мають дозволи на проведення таких робіт. Як от, наприклад, у відео, що додане вище.
✅Вапняк - в бідівництві:
Для багатьох будівельних робіт, вапняк - ідеальний екологічний компонент.
- Він забезпечує будинок доброю ізоляцією.
- Вапнякова стіна товщиною в 30 сантиметрів утримує всередині температуру сталою навіть тоді, коли назовні температура коливається на 20 градусів за Цельсієм.
- Маса вапнякової стіни дозволяє підтримувати всередині кімнатну температуру.
- Вапняк також придатний для звукоізоляції. Якщо вапняк відповідно обробити, він навіть може стати водонепроникним. Двуокис вуглецю, що в дощовій воді, вступає в реакцію і поступово формує на поверхні водонепроникну захисну оболонку.
- Цемент, з якого виготовляють бетон, на 70-80% складається з вапняку. Тобто, будинки, дороги, тротуари... - усюди він - вапняк зі своєю білою курявою і надто цінними для людини властивостями ❤️
✅Вапняк - прекрасний.
Відома світу Тріумфальна арка у Парижі - один з прикладів знаменитих споруд з вапняку.
А хто з нас не захоплюється величністю єгипетських пірамід? Їх побудовано з блоків вапняку, вагою до 16 тон.
Вище йшла мова про мармур. Саме з мармуру свої прекрасні скульптури створював Мікеланджело ді Франческо ді Неріді Мініато дель Сера і Лодовіко ді Леонардо ді Буонарроті Сімоні, відомий нам, як Мікеланджело або Мікелянджело.
Вапняк - дар природи і його використання значно ширше, ніж наведено у цій публікації. Він незамінний і в аграрному секторі і при виготовленні цукру.
А ще - він екологічний , бо і є складовою природи.
_____________________________________________
✅Продукція з вапняку вашій увазі:
Коментарі
Дописати коментар