ОДНЕ З НАЙСТАРІШИХ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ - КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКЕ ПАТ "ГІПСОВИК".






Якщо мова йтиме про історію європейського заводу, фабрики, концерну, ми цілком можемо уявити, що там є і діють "титани", вік яких дорівнює кільком прожитим життям людини.  
Ось до прикладу, франузький виробник коньяку Frapin був заснований в 1270 році. Вже понад 700 років тут не змінюють назву і вирощують той самий, що і колись, сорт винограду. Словацький монетний двір  Kremnica Mint чеканить монети з 1328 року. І за весь цей час виробництво не зупинялось.
Ми ж поговоримо про українського виробника. Дослідити історію українського підприємства з архівних документів, здебільшого,  вдається десь з початку-кінця 20-х років минулого століття. 

Так, Глагол інфо (http://glagol-info.com/news/197305-100-najstarishih-dijuchih-pidprimstv-ukrain) подає свій рейтинг найстаріших підприємств України. Зауважимо, що на першому місці, в якості найстарішого підприємства зазначили -  "ШВЕЙНУ ФАБРИКУ "ЗОРЯНКА" (м. Кропивницький), створену в 1920 році. 
З огляду на дати -  Кам'янець-Подільське ПАТ "ГІПСОВИК" (а тоді - Алебастровий завод), першу документальну згадку про яке ми віднайшли від 14.06.1927 року, займає в цьому рейтингу почесне четверте місце.

Яким було наше підприємство в 30-х роках минулого століття?

В архівних документах фонду ФР 1921 за 1930 надається  повний опис підприємства в 1930-му році:

МІСЦЕ ЗНАХОДЖЕННЯ

Завод розташований на окраїні Кам’янця-Подільського в безпосередній бизькості до залізно-дорожньої станції.
Поблизу від заводу, в 30–ти метрах прокладено запасну гілку, котра належить кооптаху, звідки може бути проведена безпосередньо до складських приміщень заводу.

ХАРАКТЕР  ВИРОБНИЦТВА
Завод пристосований  для виробництва штукатурного алебастру. Розрахунково – 32 тонни обпеченого та перемеленого алебастру за 8-годинний робочий день


ОБЛАДНАННЯ

  • Каменедробилка «Блекка»
  • Ціпковий елеватор для подачі дробленого кменю в бункер шарового млину
  • Шаровий млин з бункером і «трясучною»
  • Елеватор для подачі розмеленого продукту в шнек
  • Бункер зі шнеками
  • Обертова піч довжиною 9 метрів, діаметром 1,6 метрів
  • Пилова камера
  • Вентилятор для викачування парів води з печі
  • Елеватор для подачі готового продукту в складальне приміщення
  • Бункер з мішконабивачами «Работнік» для готового проукту


БУДІВЛЯ
Кам’яний одноповерховий корпус заводу з прибудовами для силового устаткування та складського приміщення.

ХІД ВИРОБНИЦТВА
Сирий гіпс (камінь) на місці складування його у штабеля, розбивається вручну молотами на куски в диаметрі до 250 м/м, вантажиться на вагонетки  і підвозиться до будівлі з каменедробилкою. Загрузка в каменедробилку відбувається вручну.
Тут камінь подрібнюється до величини лісового горіха і меньше.
З каменедробилки продукт «самотьоком» поступає на ціпковий ковшевий елеватор і подається на 2-й поверх, висипається в залізний бункер.
З бункера за допомоги «трясіння», дроблений гіпс надходить для остаточного розмолу  на парову мельницю, відсіюється, крупна фракція, завдяки особливому облаштуванню сит, знову повертається в млин для повторного дроблення, той, що достатньо «роздроблений – самотьоком поступає на елеватор, що повторно його подає на 2-й поверх і висипається в бункер.

Обертова піч – це сушильний барабан довжиною 9 метрів та діаметром 1,6 м. з зовнішнім підогрівом ( є можливість виводу газів до внутрішнього барабану). Розділений на 4 сектора з продільними ребрами для перемішування продукту в печі. Нахил барабану 1/32 число обертів за хвилину при внутрішній температурі 150-200°С. Тут продукт  обпікається впродовж 22-х хвилин .

Вода, що випаровується разом з пилюкою висмоктується вентилятором в пилову камеру, що знаходиться поверх барабану, поділену 2-ма перегородками та 3-ма відділеннями. Тут пил осідає, пари проштовхуються назовні.
З пічки (сушильного барабану) обпечений готовий продукт самотьоком проходить через бетонну охолоджуючу поверхню і спадає в елеватор, далі – на 2-й поверх.
В цей самий елеватор попадає пил з пилової камери за допомоги шнека і «течки».
З елеватору гіпс самотьоком подається в 2 дерев’яні бункери в складському приміщенні, де встановлені мішконабивачі або теками безпосередньо до вагонів (насипом)

ВИТРАТИ ЕНЕРГІЇ
Каменедробилка  12 НР
1-й елеватор 2
Шаровий млин  30
2-й елеватор 1 ½
Сушильний барабан зі шнеками 12
3-1 елеватор 1 ½
Вентилятор 3
Втрати в трансмісіях 6



СИРОВИНА І ЇЇ ДОСТАВКА
Гіпсовий камінь добувається в кар’єрах с. Завалля та Кудринцях в 26 кілометрах від заводу і гужовим транспортом доставляється на завод.
ПАЛИВО
Для обпіку використовується вугілля  марки Л.М. з домішками 30% вугілля ПЖ. Приблизна кількість розрахункова зайнятих працівників - 40.

Нині  2019-й рік . "ГІПСОВИК" -  продовжує писати свою славетну робітничу історію. Підприємство  визнано одним з лідерів у виробництві  гіпсових в'яжучих матеріалів України.



 ______________________________________



 Ми у  Фейсбук: https://www.facebook.com/gipsovik/

Наш сайт: http://gipsovik.com.ua/

















Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

ГІПСУВАННЯ ТА ВАПНУВАННЯ ГРУНТІВ. ВИДИ ЗАСОЛЕННЯ ГРУНТІВ.

ВАПНЯНІ ДОБРИВА ТА ЇХ ПРАВИЛЬНЕ ЗАСТОСУВАННЯ

Кислотність ґрунту та урожай #Gipsovik #Гіпсовик