ГІПСУВАННЯ ГРУНТІВ
Гіпсовий кар'єр в селі Кудринці, Кам'янець-Подільський район |
Це внесення до грунту гіпсу для усунення надлишкової лужності, шкідливої для багатьох сільськогосподарських рослин; спосіб хімічної меліорації солонців і солоцюватих грунтів.
Відбувається свого роду заміна натрію, поглинутого в грунт на кальцій, внаслідок чого покращуються покращуються фізико-хімічні і біологічні властивості, підвищується родючість.
Дози гіпсу встановлюють по кількості натрію у верхньому шарі грунту - від 3-4 до 10-15 тон на гектар.
Гіпс вноситься в два прийоми: перед оранкою і після неї під культивацію.
На солонцюватих грунтах з меншими показниками натрію, ніж в солончаках, гіпс (3-4 ц/га) вносять до рядків разом з насінням.
Гіпсування грунтів проводять у комплексі з агротехнічними заходами: глибока оранка (на 40-50 см) з перемішуванням солонцьового шару (це дає можливість перемістити гіпс, що міститься в підорному шарі в орний шар), зрошення, внесення органічних добрив, снігозатримання та затримання талих вод, посів багаторічних трав.
Для гіпсування грунтів застосовують в основному сиро-мелений гіпс (з природних покладів), фосфогіпс - відходи виробництва добрив, відходи содової промисловості. Тривалість переходу солонців під дією гіпсу в грунт - меліоративний період становить 8-10 років в незрошуваних умовах і 5-6 років при зрошенні. Середня прибавка врожаю зерна при внесенні гіпсу складає в чорноземній зоні (без зрошення) 3-6 ц / га, в зоні каштанових грунтів 2-7 ц / га. На зрошуваних землях ефективність гіпсування грунтів підвищується.
На всіх полях, де вносили гіпс, у зимовий період треба проводити затримування снігу і талих вод, що забезпечує краще про мивання їх водою і видалення з грунту шкідливих для рослин розчинних солей.
Важливим засобом для поліпшення фізичних властивостей засолених грунтів є висівання на полях сівозміни конюшини і люцерни. Маючи глибоку кореневу систему, ці культури переносять з глибоких шарів грунту (материнської породи) Кальцій нагромаджують його в одному шарі. Кальцій витісняє з ГВК Натрій, внаслідок чого відбувається «розсолення» грунту і лужна реакція середовища зміщується у бік нейтральної.
Ефективність гіпсування значною мірою залежить від типу грунту, ступеня його засолення, норм і способів внесення гіпсу, вмісту вологи тощо. Зрошення, затримування снігу і талих вод, сівба багаторічних трав на засолених полях значно підвищують ефективність гіпсування.
За даними науково-дослідних установ, підвищення врожайності зерна колоскових культур від гіпсування грунту в сівозміні становить 3—5 ц/га, а коренеплодів цукрових буряків — 30—50 ц/га.
В статті використано реальні данні з наукового дослідження на замовлення Кам'янець-Подільського ПАТ "ГІПСОВИК"«Еколого-агротехнічне
обґрунтування використання природних руд для покращення властивостей,
збільшення вмісту поживних речовин в грунті підвищення продуктивності
сільськогосподарських культур», ПДАТУ, 2014 :
Хімізація
сільського господарства. Науково-технічний словник-довідник, під ред.
Л. Л. Балашова і С. І. Вольфковіча, 2 видавництва, М., 1968 с. 5—6.
Замовити продукцію ПАТ "ГІПСОВИК" та проконсультуватись можна за телефоном: 0973930355, 0686772953. Більше інформації: http://gipsovik.com.ua
Ми в соціальних мережах:
сторінка підприємства https://www.facebook.com/gipsovik/
група "Мінеральні добрива" https://www.facebook.com/groups/172585826654387/
https://plus.google.com/communities/108569369392949927392
https://twitter.com/IrinaGipsovik
https://gipsovik.blogspot.com
https://vilnalibera.livejournal.com
+
ВідповістиВидалити